ATOMIC ENERGY CENTRAL SCHOOL-4, RAWATBHATA
Committees for the academic year 2017-18 (w.e.f. 29.06.2017)
       
S.No Committee Members       
1 Admission Mr.V.K.Shukla, Over All I/C  
i. General Admission Ms.Pinky  Wasnik, Primary Admission I/C  
Ms.Maya Chand  
Mr.V.K.Goyal  
Mr.RameshTilwe   
Ms.Pinky K Wasnik ,Co-ordinator  
ii. RTE & SEEP Mr.R.K..Deen (I/C)  
Mr. D.S.Nimesh   
Mr. Anup Pathak  
Mr.S.S.Rana  
Mr. Ramesh Tilwe  
2 CCA Sr.Sec&Sec Primary
Mr. Rajweer Tanwar (I/C) Ms .Rachana Agarwal I/C
Mr.Kapil K Gajbhiye Ms.Pushpa latha
Ms.Netrika Mandar Ms.Maya Chand
Ms. Shahana Thakur Mr.D.S.Nimesh
Mr.K..M.Tripathi Mr.Chetram Verma
Mr. Ajay Kumar Sharma  
Mr. J.V. Bhatnagar  
Ms. Humera Zeenat  
Mr. D.R.Gocher  
Mr. S. S.Rana   
Mr.V.K.Goyal  
3 Assembly (including announcements) Mr. Kapil K Gajbhiye, Over all In Charge  
Mr. J.V. Bhatnagar (Co I/C)  
Mr. P.S. Chauhan  
Ms.Netrika Mandar  
Ms.Shahana Thakur   
Mr.R.K.Deen  
Ms. Humera Zeenat  
Mr. Ajay Kumar Sharma  
Ms.Usha Chaturvedi  
Ms.Manju Kalkal  
Mr.D.S.Nimesh  
Ms. Shobha  Sankhala  
I/Cs of concerned activity  
4 Discipline Mr.S.K.Soni, Over all In Charge
Sr.Sec & Sec  Primary
Mr. P.S. Chauhan (I/C) Mr.Chetram Verma(I/C)
Mr. Kapil K Gajbhiye Mr.D.S.Nimesh 
Ms. Humera Zeenat Ms. Shobha  Sankhala 
All the House Masters All the House Masters
All the Class teachers   All the Class teachers  
Entry &Exit of Students, Parents &Others: Gate Duty(Primary Gate during Entry, Exit, Recess)
Mr.V. K. Goyal Mr.Sarju Singh
Mr. S. S.Rana Ms.Manjubai
Mr. Anup Pathak   
Gate Duty(Main Gate during Entry/Exit)  
Mr.Kailash Chand  
Mr.Raju Bhagadiya  
5 Time Table & Substitution.  Sr. Sec  Primary
Mr.V.K.Shukla(I/C) Ms Leena Maan I/C
Mr.A.K.Kashyap Ms.Sarala Kumawat
Secondary Ms.Yasmeen
Mr. A.K. Kapoor (I/C)   
Mr.Pl. Arumugam  
6 CBSE  Mr.Yogesh Arya, Over all I/C
i)Registration of students of class IX,Regisration/LOC for class X  Board Exam.&Online uploading of marks. Mr.Pl.Arumugham (I/C)
Mr.AK Kapoor
All the class teachers(IX to X)
Mr. Ramesh Tilwe 
Mr. Anup Pathak
 
 
ii)Registration of students of class XI,Regisration/LOC for class XII  Board Exam.,& Online uploading of marks
Mr.V.K..Sukla (I/C)
Mr.B.Panda
All the class teachers(XI to XII)
Mr. Ramesh Tilwe 
Mr. Anup Pathak
 
 
(The committee has to liaise with CBSE in admission,affiliation,exam and all other matters  and with Exam. Committee for all examination related matters).
7 Examination  Mr. V.K.Shukla, Over All I/C
Sr. Sec  Primary
Mr.A.K.Kashyap I/C Ms.Pinkee Wasnik,Coordinator
Mr. Govind Sharma Mr. Chetram Verma I/C 
Dr. Rinku Gupta Ms.Leena Maan
Mr.V.K.Goyal Ms.Yasmeen
Mr.S.S.Rana Mr. Vivek Kumar Nagar
Secondary  
Mr. A.K Kapoor I/C   
Mr. PL. Arumugam  
Mr.R.K.Deen  
Ms. Kiran Kumari  
Mr.Anup Pathak  
8 Examination (External)  Mr.S.K.Soni, Over all I/C  
Ms.Netrika Mandar (I/C)- JSO/JMO, Green Olympiad, NSE(Jr.Sci)-IAPT,AEES Sci Quiz   
Mr.R.K.Deen,I/C- NTSE  
Mr. V.k.Shukla,I/C- RMO,STSE,NSE(Maths)-IAPT  
Mr.S.K.Soni,I/C-KVPY   
Mr.Yogesh Arya, I/C-Inspire  
Mr. A.K. Kashyap,I/C- NSE(Chem)-IAPT  
Mr. Govind Sharma,I/C- NSE(Phy, Astronomy)- IAPT, Astonomy Quiz  
Dr.. Banwari Lal,I/C- WWF India Quiz, G.K  
Mr. S.K.Soni, I/C-NSE(Bio)-IAPT  
Mrs. Shyam Kumari, I/C- AEES Hindi Debate .  
Mr. D.R.Gochar(I/C), Art   
7 Excursion Mr. J.V Bhatnagar, Over All I/C  
Sr. Sec & Sec  Primary
Mr.Govind Sharma I/C Mr. Vivek Kumar Nagar I/C
Ms.Bharati Jain Ms. Manju Kalkal
Ms. ShyamKumari Ms. Ms.Shakuntala Verma
Dr. Banwari Lal  
Ms.Asha Giri  
8 Exhibition Mr.S.K.Soni,Over All I/C  
 Sr.Science Primary section
Mr. Govind Sharma( I/C ) Ms. Nirmala Verma(I/C)
All PGTs in Science  Mr.Chetram Verma
Sr.& Jr.Maths Ms.Maya Chand
Ms.Bharati Jain( I/C) Ms. Manorama Kothiyal
All Maths Teachers Ms.Pushpalatha
Jr.Science  
Ms. Netrika Mandar(I/C)  
All TGTs in Science.  
Social Science  
Mr.K.M.Tripathy(I/C)  
All Social Science Trs.  
9 Science Week/Day Celebration Dr.Rinku Gupta( I/C )  
All Science Teachers  
9 Celebration /Observation of National & International Days Mr.Yogesh Arya I/C  
Mr.Kapil K Gajbhiye   
Mr.P.S.Chauhan      
Ms. Humera Zeenat  
Mr. D.R.Gocher  
Mr. J.V.Bhatnagar  
Mr. S.M.Shep  
Mr.Ajay Kumar Sharma  
Ms. Manju Kalkal  
Ms. Shobha  Sankhala  
Mr.Anup Pathak   
10 Horticulture&Aquarium Ms. Netrika Mandar I/C  
Ms. Kiran Kumari  
Ms.Asha Giri  
Mr.J.N.Prasad  
Ms. Maya Chand  
Ms.Manorama Kothiyal  
Mr.Anup Pathak  
11 School Beautification (Notice Board, Display Board, Decoration, Photography ) Sr. Sec & Sec Primary section
Mr. D.R.Gocher (I/C) Ms. Rachana Agarwal (I/C)
Ms.Shahana Thakur Mr.Chetram Verma
Ms.Asha  Giri Ms.Shakuntala Sharma
Mr. J.N. Prasad Ms.Yasmeen
Mr. B.L.Meena  
Mr. Anup Pathak  
12 First Aid Sr. Sec & Sec Primary
Ms. Humera Zeenat (I/C) Ms. Usha Chaturvedi (I/C)
Dr..Rinku Gupta Mr.Ram Saneti
Ms.Sunitha Mishra   
13 Maintenance & Cleanliness Mr. J. N Prasad,Over All I/C Primary Wing  
Sr. Sec & New Wing Mr.J.V.Bhatnagar  I/C
Mr.Rajweer Tanwar -I/C Mr.Darab S Nimesh
 Mr.S.K.Prasad Mr.Usha Chaturvedi
Ms.Rinku Gupta Ms. Rachana Agarwal
.Mr. S.S. Rana, Mr.Sarju Singh  
Mr. Jagdish Gouri Ms.Manju Bai
Library & SIT Wing  
Mr.Shep I/C  
Mr.Pl.Arumugham  
Mr.Kailash  
Middle wing& Sec Wing    
Mr.Ajay Kumar I/C  
Mr.D.R.Gocher  
Ms.Kiran Kumari  
Mr.Narendra Singh    
Mr.V. K. Goyal  
Mr. Raju Bagadiya.  
Labs & Library  
Concerned  I/Cs& Lab Assts.  
Surrounding Areas   
Mr. S.D. Sharma (I/C)  
Mr.B.L. Meena   
Ms.Leena Mann  
Mr.Anup Pathak  
Mr.Shambu Lal  
14 PA System Mr. Ajay Kumar Sharma (I/C)   
Mr.S.K.Prasad  
Mr.Narendra Singh  
Mr.Vivek Nagar  
Mr. S. S. Rana  
All MTS   
15 Teaching Aids/Audio Visual Aids Mr.S M Shep (I/C)  
Mr.R.K.Deen  
Ms.Manju Kalkal  
Mr.Vivek Nagar  
Ms.Savitha Sindhe  
Mr.V.K.Goyal  
15 Publications (News letter, wall magazines, Press) Mr.Kapil K Gajbhiye (I/C)  
Mr.B.Panda  
Ms.Shyam Kumari  
Ms.Shahana Takur  
Mr.Banwari Lal  
Mr. S.D.Sharma  
Mr.B.L. Meena  
Mr.K.M.Tripathi   
Mr. S.M. Shep,  
Ms.Maya Chand  
Ms.Leena Mann  
Ms. M. Pushpalatha  
Ms. Shakuntala Sharma  
Mr. Anup Pathak  
16 Academic Council Mr. S.K.Soni,Over all Coordinator  
Subject coordinators(Sr.sec)  
Bio: Mr. S.K.Soni  
Chem: Mr. A.K. Kasyap   
Phy:  Mr.Govind Sharma  
Maths: Mr. V.K.Shukla  
Comp.Sci: Mr.Rajweer Tanwar  
Eng: Mr. Kapil K.G  
Hin: Ms. Shyam Kumari  
PEdn: Mr.P.S.Chouhan  
Subject co-ordinators(Sec)  
Eng: Ms. Shahana Thakur  
Maths: Mr. AK Kapoor  
Gen.Sci: Ms. Netrika Mandar  
SSci: Mr.K.M.Tripathi  
Hin/Skt: Mr.S.D.Sharma  
Comp.Sci.:Ajay Kumar  
Subject co-ordinators(Primary)  
EVS:Ms. Nirmala Verma  
Hindi:Mr.Ram Saneti  
Maths:Ms. Leena Maan  
Eng:Ms.Usha Chaturvedi   
17 Alumini Mr.Rajweer Tanwar (I/C)  
Mr. Govind Sharma   
Ms.Bharati Jain   
Mr.Ramesh Tilwe  
18 SIT /Web site/Data Base Management/LAN Mr. Pl. Arumugam(I/C)   
Mr. Rajweer Tanwar  
Mr. S.M. Shep  
Mr.Anup Pathak   
Mr.Ramesh Tilwe  
Mr.Kailash   
19 Achievement Record (Including Monsoon report, record of meeting minutes) Mr.S.K.Soni(I/C)  
Mr.  Pl.Arumugham (Co I/C)  
Mr .V.K.Shukla  
Mr.B. Panda  
Dr..Bhanwari Lal  
Ms. Nirmala Verma   
Ms. LeenaMaan  
Mr.L.N.Mali   
Mr.Ramesh Tilwe  
21 Hindi Rashtra Bhasha Committee. Ms. Shyam Kumari (I/C)  
Mr.Yogesh.Arya   
Mr. S.D. Sharma  
Mr. B.L. Meena  
Mr. Narendra Singh  
Ms.Sunitha Mishra  
Ms. Manorama Kothiyal  
Ms .Rachana Agarwal  
Ms. Manju Kalkal  
Ms. Shakuntala Sharma  
Ms. Omkar Kapoor  
22 Disaster Management & Safety& Security of School Mr. Yogesh Arya I/C  
Mr. P. S.Chouhan  
Mr J.N.Prasad  
Ms.Sunitha Mishra  
Mr.J.V.Bhatnagar  
Dr. Banwari Lal  
Ms. Manorama Kothiyal  
Ms.Rachna Agrawal  
Mr.D.S.Nimesh  
Mr.V.K.Goyal  
Mr.S.S.Rana  
23 Staff Welfare& Staff room up keep Sr. Sec& Sec Primary 
Mr. A.K.Kasyap (I/C) Ms. Manju Kalkal (I/C)
Ms.S.K.Arya Mr.Chetram Verma
Mr.S.K.Prasad  
Ms.Shahana Takur
24 Sports &Games Mr. P.S. Chauhan (I/C) Primary 
Ms. Humera Zeenat Mr. Vivek Nagar(I/C)
  Ms.Shobha Shankhala.  
       
Note:  The in charges of different committees will be stock holders of the stock in their department. They are requested to take over the charge of the stock, wherever applicable, from the concerned stock holders under intimation to the undersigned immediately.
       
       
       
HEADMISTRESS VICE-PRINCIPAL PRINCIPAL
ATOMIC ENERGY CENTRAL SCHOOL-4, RAWATBHATA/td>
House Incharges  for the academic year 2017-18 (w.e.f.29.06.2017)
         
S. No     Name of the House  Sr. Secondary  & Secondary  Primary 
1 BLUE HOUSE(Pratap) House Master Mr.Yogesh Arya  Ms.Usha Chaturvedi
  Co-HouseMaster Mr.B.Panda Ms. Manorama Kothiyal
  Associate House Masters Mr.V.K.Shukla  
  Ms Kiran Kumari
  Mr.B. L. Meena 
2 GREEN HOUSE House Master Mr.A.K. Kashyap Ms. Shakunatala Sharma
(Tilak)
  Co-HouseMaster Ms.Bharati Jain Ms.Leena Maan
  Associate House Masters Mr.S.K.Prasad   
  Dr. Banwari Lal 
  Mr.Narendra Singh
3 YELLOW HOUSE(Subhash) House Master Mr.S.K.Soni Mrs. Manju Kalkal
  Co-House Master Dr.Rinku Gupta Mr. Vivek Nagar
  Associate House Masters Mr.R.K.Deen  Mr. Ram Saneti
  Ms.Sunitha Mishra 
  Mr. S.D. Sharma 
  Mr. J.N. Prasad 
4 RED HOUSE (Shivaji)  House Master Ms. Shyam Kumari Ms. Yasmeen 
Co-HouseMaster Mr. Govind Sharma Ms. Sarala Kumavat
Associate House Masters Ms.Asha Giri  Ms. Nirmala Verma
Mr. A.K. Kapoor 
Mr. Pl. Arumugam
         
  HEADMISTRESS VICE-PRINCIPAL PRINCIPAL